YANGIN SÖNDÜRÜCÜ

Yangın Söndürücü :

Ülkemizde genellikle bagajın bir köşesinde unutulan yangın tüpleri, uzun müddet kullanılmayabilir.
Ancak gerektiği zaman görevini başarıyla yerine getirmesi, can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde çoğu otomobilde yangın söndürücü bile bulunmadığı gibi olanların çoğunda ise trafik setleriyle birlikte satılan standart dışı yangın söndürücülerdir. Trafik Yasasının 31/1-a maddesine göre otomobilde yangın söndürücü bulundurmamak suçtur. Bu durumda 8.5 milyon para cezası uygulanmaktadır. Yolcu taşıma kapasitesi 5-6 kişiye kadar olan araçlarda 1kg’lık yangın tüpü bulundurulmalıdır.

Yangın Söndürücü Tipleri

Ülkemizde piyasada, monoamonyum fosfat içeren kuru tip adı verilen ve karbondioksit içerikli olmak üzere iki tip yangın söndürücü bulunmakta. Fakat bu yangın söndürücüler arasında otomobiller ve özellikle benzinli araçlar için uygun olanı kuru tip yangın söndürücülerdir yangın söndürücü almak için fiyat performans değerlendirmesi yaparken bu hususu da dikkate almanız gerekmektedir.

Tüplerdeki TSE Damgası

Yangın söndürücüleri satın alırken TSE belgeli tüplerin alınmasına özen gösterilmeli , tüpün gövdesinde soğuk mühür ve TSE amblemi olup olmadığına bakılmalıdır.Tüpler güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Yangın Tüplerinin Düzenli Kontrolü

Sık sık kontrol edilmesi gereken diğer önemli bir konu ise tüpün içindeki söndürme özelliği bulunan gazın boşalıp boşalmadığıdır. TSE belgeli söndürücülerin üzerinde mutlaka gaz basıncını gösteren bir manometre bulunur. Bu gösterge kırmızıya geldiğinde tüpün mutlaka yeniden doldurulması gerekir.

Yangın Tüplerinin Konumu

Yangın tüpleri olası bir yangında kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır. Bunun için en uygun yer de sürücü koltuğunun altıdır. Fakat yangın söndürücü bu bölgeye yine kolay çıkarılabilecek bir şekilde sabitlenmelidir. Aksi halde olası bir fren durumunda pedallara doğru hareket ederek size zarar verebileceği gibi sizi bir kazanın içine de sokabilir.

Yangına Dikkat

Aracınızdaki olası bir yangın anında yangın söndürücünüzü kullanırken kutuyu asla rüzgara karşı durup sıkmayın, eğer rüzgar kuvvetliyse tüpün içinden boşalan yangın söndürücü alevler yerine sizin üzerinize gelebilir. Böyle bir durumda ters taraftan dolaşılmalıdır.

Share

 


İLGİLİ MADDELER

Powered By relatedArticle

sitemap